Тип. Логоритмічне заняття
Вид. Підгрупове
Тема. Диференціація приголосних звуків [р] та [р’]
Мета. Вчити диференціювати м’які і тверді приголосні, закріпити звуковимову [р], [р’] в складах, звукосполученнях і словах. Вчити визначати місце заданого звука в словах. Розвивати фонематичний слух, пам’ять, мислення, зв’язне мовлення. Збагачувати словник, виховувати моральні якості.
Обладнання. Демонстраційний профіль звуків [р] та [р’], предметні малюнки, індивідуальні дзеркала, розрізна абетка.
Хід заняття
1. Повідомлення теми, мети заняття
2.Артикуляція звуків, порівняння їх вимови, порівняння профілів. Нижня щелепа і вся ротова порожнина напружені. Корінь язика і середня частина язика нерухомі і напружені. Кінчик язика широкий, витончений, піднятий і вібрує біля альвеол верхніх різців. Середня частина спинки язика опущена, задня частина припіднята. Бокові краї язика підняті і упираються у верхні корінні зуби. М’яке піднебіння припідняте, голосові щілини зімкнуті і вібрують.
При вимові [р] кінчик язика загинається доверху в незначному ступені, середня частина язика піднята.
3. Вимова звуків [р] та [р’]
Логопед пропонує дітям промовити перед дзеркалом звуки [р],[р’]. Звертає увагу на відмінності у вимові, положенні язика.
Які звуки [р] та [р’] - голосні чи приголосні? (приголосні)
Чому? (тому що під час їх вимови в роті є перешкода).
Який звук [р]? (твердий), [р’]? (м’який).
4. Закріплення матеріалу
Послухати слова і сказати, твердо чи м’яко вимовляється звук [р] в кожному слові.
Риба-річка рижик-ріжок рис-ріпа
Брід-бруд ряд-рада поряд-поруч
5.Виразно промовляй чистомовки:
Ра-ра-ра – починається гра.
Рі-рі-рі – по снігу скачуть снігурі.
Ри-ри-ри – по небу пливуть хмари
6.Вивчити вірш
- Гр-р-р! – гарчить старий Рябко.
- Мр-р-р! – муркоче котик.
- Скре-ке-ке! – кричить сорока.
- Кар-кар-карр - ворона скаче боком.
- Кр-! – лякає всіх шуліка.
Тілька півень кукуріка.
7.Доповни речення назвами малюнків, використовуючи предметні малюнки.
У борщ додають (буряк) та (моркву).
Страви стають запашними, якщо до них додають (кріп) та (петрушку).
8.Зміни речення:
Я перетирав з цукром смородину та порічки.
(Я, ти, ми, він, вона, вони).
9. Підведення підсумків заняття